Chicken goujons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201.0kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.0g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 21.428571428571427% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 3.0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220.0mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pains Orientaux (Similarity score: 22.71)
- Deviled Eggs, Classic Mustard (Similarity score: 24.51)
- Deviled Eggs (Similarity score: 24.51)
- Irish Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 28.68)
- Filetes De Bonito (Similarity score: 28.92)
- Weis Weis, Indian Sausage Tortelloni (Similarity score: 29.04)
- Filettoni Di Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 30.41)
- Wood Roasted Salmon (Similarity score: 30.81)
- Parallèles Filet De Maquereaux Huile De Colza Et Graines De Moutarde (Similarity score: 30.87)
- Italian Susage Tortelloni (Similarity score: 31.91)
- Arlequin Mejillones En Escabeche (Similarity score: 32.26)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 32.42)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 32.42)
- Mejillones Gigantes En Escabeche (Similarity score: 32.42)
- Mejillones Fritos En Escabeche (Similarity score: 32.44)