China Tea Pu erh
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dr Oetker Seelenwärmer (Similarity score: 33.96)
- Bimbo Pasas, Manzana & Ajonjoli (Similarity score: 35.25)
- Sans Gluten Sans Lactose Pain Au Lin (Similarity score: 36.28)
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 36.68)
- El Mercado De Aldi Ensalada Mare Nostrum (Similarity score: 36.68)
- Wild Smoked Sockeye Salmon Candy (Similarity score: 40.44)
- Almond Cranberry Nut Butter + Oats (Similarity score: 40.87)
- Monster Energie (Similarity score: 41.04)
- Tufoco,bambou Tree Galettes De Riz 3 B 22cm Rondes Rouleau (Similarity score: 41.09)
- Agnolotti Di Carne (Similarity score: 41.17)
- Auchan Carpaccio De Saumon Et Sa Marinade (Similarity score: 41.47)
- Brunswick Gourmet Style Sardine Fillets In Olive Oil, Gourmet Style (Similarity score: 41.81)
- Gressins Libanais (Similarity score: 41.84)
- Baked Pretzels (Similarity score: 41.89)
- Tuna (Similarity score: 42.16)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)