El Mercado de Aldi Ensalada mare nostrum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.315789473684212% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.3% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 4.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 0.00)
- Ground Turkey (Similarity score: 14.60)
- Sans Gluten Sans Lactose Pain Au Lin (Similarity score: 17.94)
- Jean Martin Soupe Au Pistou 75cl Boc (Similarity score: 18.89)
- Null Cuisses De Poulet (Similarity score: 19.11)
- Auchan Carpaccio De Saumon Et Sa Marinade (Similarity score: 19.47)
- Saumon Bio Pavé Mi Fumé À Cuire (Similarity score: 20.13)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 20.24)
- Gressins Libanais (Similarity score: 22.33)
- Leader Price Crousti' Frites (Similarity score: 22.38)
- Tesco Plant Chef Festive Nut Roast (Similarity score: 22.76)
- Ernte Krone Macinato Di Bovino Adulto (Similarity score: 24.67)
- Jc David,j C David,jcdavid Émietté De Thon (Similarity score: 25.77)
- Rimi Sõrnikud (Similarity score: 26.51)
- Potato King Patat Frites (Similarity score: 27.20)