Auchan Carpaccio de saumon et sa marinade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 10.51)
- Saumon Bio Pavé Mi Fumé À Cuire (Similarity score: 11.22)
- Ground Turkey (Similarity score: 18.06)
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 19.47)
- El Mercado De Aldi Ensalada Mare Nostrum (Similarity score: 19.47)
- Ernte Krone Macinato Di Bovino Adulto (Similarity score: 20.62)
- Tesco Plant Chef Festive Nut Roast (Similarity score: 21.68)
- Veritas Burger Tofu Con Samfaina (Similarity score: 22.82)
- Waitrose Mackerel Fillets In Spring Water (Similarity score: 23.12)
- Null Cuisses De Poulet (Similarity score: 24.02)
- Potato King Patat Frites (Similarity score: 25.17)
- Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 26.60)
- Filet De Maquereaux (Similarity score: 26.60)
- Filets De Maquereaux Au Naturel (Similarity score: 26.60)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 26.99)