Baked pretzels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 3.5300000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ricola Plantes Saveur Caramel (Similarity score: 13.14)
- Dm Mivolis Halsbonbons Holunderblüte Johannisbeere (Similarity score: 14.14)
- Tufoco,bambou Tree Galettes De Riz 3 B 22cm Rondes Rouleau (Similarity score: 14.98)
- La China Poblana (Similarity score: 20.73)
- Bonherba Mélisse Citronnelle Sans Sucres (Similarity score: 22.45)
- Pita Bread Medium White (Similarity score: 25.84)
- Hummus Original (Similarity score: 27.08)
- Chupa Chups Good For You (Similarity score: 28.33)
- Golia Golia Herbs Limone Con Vitamina C Senza Zucchero Senza Glutine (Similarity score: 31.06)
- Panera 100% Whole Wheat With Bulgur & Cracked Wheat (Similarity score: 32.99)
- L'authentique Truite Fumée Marinée (Similarity score: 33.49)
- Tortelloni Ricotta Epinards (Similarity score: 34.69)
- Goddess Gourmet Soffritto Cooking Base, Onion & Garlic (Similarity score: 35.05)
- Franprix Mini Bonbons Sans Sucre Assortis (Similarity score: 35.32)
- Sans Gluten Sans Lactose Pain Au Lin (Similarity score: 35.79)
Ingredients List
- Flour
- Water
- Raising Agent
- Salt
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)