Market Pantry Ice cream, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.404332129963905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 3.08g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Mouettes D'arvor Mousse Aux St Jacques Aromatisée Au Champagne (Similarity score: 11.41)
- Table Talk Pies Old Fashioned Peach Pie, Peach (Similarity score: 14.25)
- Chiron Hachés De Boeuf À L'oignon (Similarity score: 14.59)
- Corman,balade,savencia Balade Vital Doux (Similarity score: 16.12)
- Balade,corman,savencia Vital Doux (Similarity score: 16.12)
- Apple Pie (Similarity score: 18.74)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 19.82)
- Herbes De La Conca Paté Vegetal De Shiitake Con Agar Agar (Similarity score: 21.58)
- Paté Vegetal De Shitake Con Agar Agar (Similarity score: 21.58)
- Tendre Et Plus… Extra Tendre (Similarity score: 22.26)
- Sweet P's Peach Pie (Similarity score: 22.36)
- Food Club Peach Pre Baked Pie, Peach (Similarity score: 22.36)
- Rillettes De Saumon (Similarity score: 22.81)
- Nathan's Famous Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 23.91)
- Cafe Asia Cafe Asia Lamb & Chicken Sheekh Kebab Selection (Similarity score: 24.38)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- Salt
- E412
- E516
- E150a
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Pecan Nut
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)