Tarte pomme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 14.727272727272728% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cocoa Haze Chocolate Hazelnut Butter Sorbet, Chocolaty Chunks, Fudge, Hazelnut Pieces (Similarity score: 20.27)
- Flan Au Lait Entier (Similarity score: 26.89)
- Natural Decadence Natural Decadence, Lemon Pie (Similarity score: 31.02)
- Taste Of Inspirations Thai Red Curry Cooking Sauce (Similarity score: 31.95)
- Frito Lay Company Kettle Cooked Potato Chips (Similarity score: 32.62)
- Brillante Brillante Vasito De Arroz Redondo (Similarity score: 33.71)
- Brillante Brillante Vasito De Arroz Redondo (Similarity score: 33.71)
- Aioli Du Pecheur (Similarity score: 35.51)
- Waitrose Charlotte Potato Salad (Similarity score: 35.54)
- Auchan Poêlée À La Parisienne (Similarity score: 36.60)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 37.69)
- Pimentones Torres Chomichurri (Similarity score: 37.88)
- Nems Aux Légumes (Similarity score: 37.94)
- 2 Millefeuilles (Similarity score: 38.12)
- White Quinoa (Similarity score: 38.94)