Tortellini boeuf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 14.25)
- Primia Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 15.73)
- Haldiram's Tandoori Garlic Naan (Similarity score: 19.79)
- Home Fresh Foods Turkey And Bacon Club On Multigrain (Similarity score: 20.51)
- Carrefour Mini Empanadillas De AtĂșn Y Bonito (Similarity score: 21.69)
- Publix Deli Egg Salad (Similarity score: 22.95)
- Hormel Foods Corporation Ground Pork (Similarity score: 23.35)
- Tyson Honey Battered Breast Tenders Shaped Chicken Patties (Similarity score: 23.91)
- Honey Battered Breast Tenders (Similarity score: 23.91)
- Valley Fine Foods Company Italian Sausage Ravioli, Italian Sausage (Similarity score: 24.01)
- Cocotte Gourmet Terrine De Magret De Canard (Similarity score: 24.33)
- Chipolatas (Similarity score: 24.68)
- Hy Vee Breaded Onion Rings (Similarity score: 24.69)
- Rillettes De Sardine Au Piment D D'espelette (Similarity score: 25.12)
- Pan Burger (Similarity score: 25.65)