panificio grissinifico bo srl Grissini Artigianali
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 6.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.4g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.393442622950822% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grissini (Similarity score: 14.26)
- Rowan Hill Bakery Plain Bagels (Similarity score: 17.26)
- Ederki Calamars A La Basquaise (Similarity score: 20.26)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 21.58)
- Pan De Molde (Similarity score: 22.65)
- Aldi,roosters Breaded Poppin' Chicken (Similarity score: 23.01)
- Dulcesol Maxi Burguer 15 Cereales Y Semillas (Similarity score: 23.34)
- Sarl Panda Campagnie Alimentaire Gourmet De Blé (Similarity score: 23.60)
- Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 24.82)
- Looman Salades Ei Bieslook Salade (Similarity score: 25.64)
- Paté De Finas Hierbas (Similarity score: 25.84)
- Bernard Matthews Unicorns (Similarity score: 26.08)
- Deviled Eggs (Similarity score: 26.24)
- Deviled Eggs, Classic Mustard (Similarity score: 26.24)
- Lay's Chips (Similarity score: 26.26)