Efefirat Kichererbsen getrocknet / Pois chiches séchés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14.53g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.53g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.352941176470589% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.4% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 7.87g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vitakrone Salade De Thon Cocktail (Similarity score: 7.51)
- Froiz Masa Para Pizzas Froiz (Similarity score: 13.70)
- Saupiquet Rillettes De Thon Piment (Similarity score: 15.03)
- Sabarot Petit Epeautre Sabarot (Similarity score: 15.64)
- Gaia 250g Pain Essene Ble Sesame (Similarity score: 15.79)
- Honig Spaghettini (Similarity score: 16.54)
- Crackers Bio Di Sorgo (Similarity score: 16.90)
- As Do Mar Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 17.31)
- Atún (Similarity score: 17.35)
- Sabarot Lentilles Corail (Similarity score: 17.47)
- Napolina Spaghetti (Similarity score: 18.44)
- Pescanova Beignet De Calamars (Similarity score: 20.24)
- Kids Cuts Dinosaur Pasta (Similarity score: 20.38)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Ziti Pasta Rustica (Similarity score: 20.38)
- Severino Homemade Pasta, Severino Pasta Mfg Severino Homemade Pasta, Fusilli Tricolor Pasta Rustica (Similarity score: 20.38)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)