Atún
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1122kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1122kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.3g |
| Saturated Fat | 3.4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.346153846153847% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.3% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- As Do Mar Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 3.95)
- Saupiquet Rillettes De Thon Piment (Similarity score: 8.84)
- Hacendado Sardinillas En Escabeche (Similarity score: 13.46)
- Sabarot Lentilles Corail (Similarity score: 17.00)
- Efefirat Kichererbsen Getrocknet Pois Chiches Séchés (Similarity score: 17.35)
- Vitakrone Salade De Thon Cocktail (Similarity score: 17.58)
- Sabarot Petit Epeautre Sabarot (Similarity score: 17.87)
- Eroski Alubia Blanca Riñón (Similarity score: 18.33)
- Froiz Masa Para Pizzas Froiz (Similarity score: 19.44)
- Bioartesa Té Marcha Bio (Similarity score: 20.69)
- Napolina Spaghetti (Similarity score: 20.93)
- Ah Biologische Linguine Integrali (Similarity score: 22.06)
- Oroweat Organic Bio Con Semillas De Lino Y Centeno (Similarity score: 24.09)
- Honig Spaghettini (Similarity score: 24.33)
- Osé Bio Frais & Primeur Traiteur Pâtes, Pizzas Et Tartes Bio (Similarity score: 24.51)