El camino real bakery organic ultra raisin bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1220kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1220kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 6.9444g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.94g |
| Saturated Fat | 0.6944g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 19.99884799262715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 3 |
| Sodium | 208.3333mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208.3mg |
| Sugars | 22.2222g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclairs Au Cafe (Similarity score: 20.49)
- Panettone Vegano (Similarity score: 20.57)
- Woolworths Traditional Mini Fruit Hot Cross Bund (Similarity score: 22.60)
- Lipari Foods Blackberry Pie (Similarity score: 23.49)
- Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 24.17)
- Genius Pain Aux Raisins Sans Gluten (Similarity score: 25.94)
- Your Organic Nature Ontbijtkoek Honing Rogge (Similarity score: 30.83)
- Commensal Pouding Chômeur (Similarity score: 31.95)
- Franprix Cake Aux Légumes (Similarity score: 32.22)
- Pains Orientaux (Similarity score: 32.45)
- Versace Tagliatelle Aux Oeufs (Similarity score: 32.72)
- Versace Spaghetti Aux Oeufs (Similarity score: 32.72)
- Muffins Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 33.08)
- Gourmet New Orleans Hand Pie (Similarity score: 33.42)
- Yumbana Shoppe Mt Evans Muffins (Similarity score: 33.60)
Ingredients List
- Bread Flour
- Cinnamon
- Sea Salt
- Vanilla
- Wheat Flour
- E300
- Natural Enzymes
- Raisin
- Water
- Cane And Invert Cane Sugar
- Cane Sugar
- Canola Oil
- Vital Wheat Gluten
- Unsalted Butter
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)