El Corte Inglés Helado de dulce de leche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.38461538461539% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.4% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.82)
- Grandessa Stieleis Mandel (Similarity score: 8.83)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.31)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.47)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.94)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 10.53)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 10.63)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 10.64)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 10.64)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 11.09)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 11.29)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 11.81)
- Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 12.65)
- 365 Everyday Value Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 13.29)