Tartufo bianco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.8% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 6.69)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.06)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 7.56)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 8.69)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 9.31)
- Cora Chocolat Noir (Similarity score: 9.32)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 9.37)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 9.37)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 9.55)
- Sponge Candy Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- El Corte Inglés Helado De Dulce De Leche (Similarity score: 10.63)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 11.47)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 11.96)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Ice Cream, Banana Cream Pie (Similarity score: 12.42)