Erhard Buche glacée artisanale Mascarpone - Myrtille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.88235294117646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.9% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Birthday Party (Similarity score: 9.64)
- Eliges Brazo De Whisky (Similarity score: 9.96)
- Eroski Tarta Helada Whisky (Similarity score: 10.77)
- Ice Cream Sundae Cupss (Similarity score: 10.97)
- Premium Lemon Cheesecake Ice Cream Swirled With A Raspberry Ribbon, Lemon Raspberry Cheesecake (Similarity score: 11.21)
- Cereal Soaked Milk Ice Cream With Crispy Cereal Swirl, Cereal Dreams (Similarity score: 11.79)
- Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.32)
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.32)
- Toupargel Crème Glacée Café (Similarity score: 12.44)
- Neapolitan Vanilla, Chocolate, & Strawberry Premium Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 12.72)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 12.92)
- Ice Cream (Similarity score: 13.15)
- Ice Cream (Similarity score: 13.22)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Blueberry Puree
- Sugar
- Dehydrated Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Natural Blueberry Flavouring
- Sugar
- Natural Flavouring
- Water
- Humectant
- Sugar
- Thickener
- Acidity Regulator
- E331
- Filling
- Fresh Cream
- Water
- Raspberry Puree
- Sugar
- Natural Flavouring
- Colour
- E133
- Coating
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Mascarpone
- Dextrose
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)