Toupargel Crème glacée café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 874kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 874kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 71.73913043478261% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.7% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato (Similarity score: 7.12)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Birthday Party (Similarity score: 8.25)
- Ice Cream Sundae Cupss (Similarity score: 8.29)
- French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.83)
- Tiramisu Italian Gelato (Similarity score: 10.32)
- Gelato (Similarity score: 10.57)
- Market District, Giant Eagle Inc Market District, Roman Chocolate Truffle (Similarity score: 10.57)
- Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Coop,g7 Affogato Al Croccantino (Similarity score: 11.17)
- Eliges Brazo De Whisky (Similarity score: 11.70)
- Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick, Mövenpick Bourbon Vanille Eis (Similarity score: 11.95)
- Ice Cream (Similarity score: 12.00)
- Erhard Buche Glacée Artisanale Mascarpone Myrtille (Similarity score: 12.44)
- Prestige Gelato, Italian Cookie Crunch (Similarity score: 12.65)