Carte d'Or Glace à la vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 843kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 843kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.9% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gildo Rachelli Creme Glacee Straciatella Demeter 125ml (Similarity score: 4.31)
- Eskiss,marque Repère Crème Glacée Café (Similarity score: 6.75)
- Carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 7.07)
- U Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 7.90)
- Tartelette Fraise Chantilly (Similarity score: 8.58)
- Unilever Carte D'or Vanille (Similarity score: 8.80)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée Vanille De Madagascar (Similarity score: 9.49)
- Caramel Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.50)
- Ice Cream, Southern Peach (Similarity score: 10.18)
- Italian Vanilla (Similarity score: 10.25)
- Wasabi Flavour Ice Cream (Similarity score: 10.68)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 10.84)
- Creme Glacée Pistache (Similarity score: 10.89)
- San Marco Gelato Al Tiramisù (Similarity score: 11.00)
- Paradis Crème Glacée Café Marbrée Café (Similarity score: 11.24)
Ingredients List
- Fresh Cream
- Natural Flavouring
- Ground Vanilla Beans
- Colour
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Glucose Syrup
- Lactose
- Milk Proteins
- Stabiliser
- Vanilla Extract
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)