Ernte Krone Macinato di bovino adulto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 23.157894736842106% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.2% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ground Chicken Pollo Molido (Similarity score: 12.97)
- Ground Turkey (Similarity score: 14.29)
- Saumon Bio Pavé Mi Fumé À Cuire (Similarity score: 14.73)
- Auchan Carpaccio De Saumon Et Sa Marinade (Similarity score: 20.62)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 22.67)
- Null Cuisses De Poulet (Similarity score: 24.19)
- El Mercado De Aldi Ensalada Mare Nostrum (Similarity score: 24.67)
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 24.67)
- Landjunker Rinder Hackfleisch (Similarity score: 26.58)
- Landjunker Bio Rinder Hackfleisch (Similarity score: 26.58)
- Haut De Cuisse Poulet (Similarity score: 26.77)
- Filets De Maquereaux Au Naturel (Similarity score: 27.34)
- Filet De Maquereaux (Similarity score: 27.34)
- Maquereaux À L'huile De Tournesol (Similarity score: 27.34)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 27.47)