Filets de maquereaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 18.636363636363633% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.6% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Followfish Makrelen Filets In Bio Olivenöl (Similarity score: 0.69)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 17.24)
- Gran Ravioli (Similarity score: 19.74)
- Multigrain (Similarity score: 27.12)
- La Perle Des Dieux Thon Germon À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 28.62)
- Garden Hamburger Buns (Similarity score: 29.44)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 29.47)
- Skogaholm Carlssons Fyrkant (Similarity score: 30.38)
- Asia Food, Asiafood Kft 12 Bouchées Au Porc (Similarity score: 32.81)
- Tuna Chunks (Similarity score: 33.16)
- Crêperie D'ys Crêpes Froment Comme À La Maison (Similarity score: 33.43)
- Selection Gourmet Duck (Similarity score: 33.72)
- Pate Fillo Fillo (Similarity score: 34.57)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 34.95)
- Carpaccio Di Tartufo Estivo (Similarity score: 35.13)