Food Town Stores Inc. Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 69.98799519807923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 208mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 12.95)
- Rich Products Corporation Tres Leches Style Cake (Similarity score: 15.06)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 17.14)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 18.54)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.54)
- Deluxe Cheesecake Caramel (Similarity score: 18.88)
- Leader Price 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 20.92)
- Sans Marque 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 20.92)
- Capra Fresh Goat Cheese (Similarity score: 22.27)
- Mint Chocolate Chip Lowfat Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 24.13)
- Carrefour Roscón De Reyes Crema (Similarity score: 24.65)
- Giant Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.79)
- Giant Eagle Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.79)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.79)
- Rich Products Corporation Rich Products Corp , Tres Leches Cake (Similarity score: 26.12)
Ingredients List
- Ice Cream
- E433
- E407
- E466
- Modified Starch
- Natural Flavouring
- Artificial Flavouring
- E330
- Turmeric
- E160b
- E129
- Corn Syrup
- E133
- Wafer
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Contains 2% And Less Of
- High Fructose Corn Syrup
- E500ii
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Strawberries
- E471
- E412
- E410
- E516
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)