Rich Products Corporation Tres Leches Style Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.42g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.42g |
| Saturated Fat | 6.19g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 69.94350282485875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.9% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 24.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deluxe Cheesecake Caramel (Similarity score: 7.75)
- Rich Products Corporation Rich Products Corp , Tres Leches Cake (Similarity score: 13.67)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.06)
- Tropezienne (Similarity score: 19.45)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.75)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 20.75)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Salted Caramel Craze Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 21.42)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 21.78)
- Sundae Shoppe Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 22.50)
- Trofic,marque Repère Trofic Éclairs Au Chocolat À La Crème Pâtissière (Similarity score: 25.40)
- Stroopwafels (Similarity score: 26.54)
- Deluxe Cheesecake Caramel & Biscuit Au Cacao (Similarity score: 26.63)
- Carrefour Roscón De Reyes Crema (Similarity score: 28.17)
- Leclerc 6 Éclairs : Chocolat Et Vanille (Similarity score: 28.53)
- Bertel Le Far Breton Aux Pruneaux (Similarity score: 28.53)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Palm Oil
- Cocoa Alkali Processed
- E471
- Raising Agent
- Salt
- Sodium Caseinate
- A Milk Derivative
- Modified Corn Starch
- E340ii
- Water
- E435
- Artificial Flavouring
- To Preserve Freshness
- E297
- Carbohydrate Gum
- E415
- E466
- E475
- E407
- Colour
- Sugar
- Colored With Beta Carotene
- Enriched Bleached Wheat Flour With Added Zinc
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Egg Yolk
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)