Deluxe Cheesecake Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.67g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.67g |
| Saturated Fat | 6.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.32962588473205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.3% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 24.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rich Products Corporation Tres Leches Style Cake (Similarity score: 7.75)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 17.45)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.45)
- Rich Products Corporation Rich Products Corp , Tres Leches Cake (Similarity score: 17.84)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.88)
- Trofic,marque Repère Trofic Éclairs Au Chocolat À La Crème Pâtissière (Similarity score: 19.08)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Salted Caramel Craze Ice Cream, Salted Caramel Craze (Similarity score: 20.67)
- Tropezienne (Similarity score: 21.71)
- Deluxe Cheesecake Caramel & Biscuit Au Cacao (Similarity score: 21.96)
- E Leclerc Tropeziennes (Similarity score: 23.35)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 23.80)
- Leclerc 6 Éclairs : Chocolat Et Vanille (Similarity score: 23.94)
- Stroopwafels (Similarity score: 24.16)
- 365 Matins Galette Comtoise (Similarity score: 25.54)
- Cherry Cheesecake Dairy Dessert, Cherry (Similarity score: 25.89)
Ingredients List
- Fromage Blanc
- Sweetened Condensed Milk
- Glucose Fructose Syrup
- Egg
- Modified Starch
- E150
- Salt
- Flavouring
- Colour
- Thickener
- E440a
- Skimmed Milk
- Emulsifier
- Cream
- Lactic Ferments
- Sugar
- Water
- Whole Milk
- Wheat Flour
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)