Foodtown Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.54728220402085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 25.37g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 5.78)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 6.51)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Candy Bar (Similarity score: 8.48)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 8.49)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 8.49)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 8.57)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 10.14)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 10.89)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- Centerpiece Desserts, Organic Pie, Apple (Similarity score: 11.25)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 11.70)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 11.90)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Caramel (Similarity score: 12.14)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 12.42)
- 2nd St Creamery Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.10)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E415
- E410
- E407
- Colour
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolate Chunks
- High Fructose Corn Syrup
- Buttermilk
- Whey
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)