Caramel flavored reduced fat ice cream* with twix cookie bar pieces and a chocolatey swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.09g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.09g |
| Saturated Fat | 6.19g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58553791887125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 24.74g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 6.45)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 8.49)
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 9.33)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Nutty Pistachios (Similarity score: 10.03)
- Perry's Ice Cream Almond Amaretto Ice Cream (Similarity score: 10.03)
- Tartelette Pommes (Similarity score: 10.60)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 11.47)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Ice Cream, Banana Cream Pie (Similarity score: 12.14)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 12.43)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 13.16)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 13.28)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 13.78)
- 2nd St Creamery Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.90)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- E412
- E150a
- E160b
- Salt
- E407
- Retinyl Palmitate
- Chopped Twix Bar
- Cocoa Butter
- Chocolate
- Skimmed Milk
- Cream
- Lactose
- Milkfat
- Soya Lecithin
- E476
- Artificial Flavouring
- Fortified Wheat Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Sugar
- Dextrose
- Salt
- Cocoa Powder
- Soya Lecithin
- Modified Corn Starch
- E500ii
- Artificial Flavouring
- Chocolate Variegate
- Soya Oil
- Cocoa Powder Processed With Alkali
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Coconut Oil
- Soya Lecithin
- E471
- Salt
- Coated Cookie Pieces
- Sugar
- Canola Oil
- Maltodextrins
- Honey
- Whey
- E500ii
- Soya Lecithin
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Coconut Oil
- Cocoa Powder
- Butter
- E471
- E410
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)