2nd St. Creamery Chocolate Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.81g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.81g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.355205599300085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 29.52g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 7.80)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 8.88)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 9.51)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.40)
- Bonne Maman Tarte Au Citron Meringue (Similarity score: 10.50)
- Tarte Au Citron Meringuée (Similarity score: 10.50)
- Waves Of Sweet Pineapple And Toasted Graham Cracker Swirls Mixed In A Tropical Coconut Rum Ice Cream, Beach Bum Coconut Rum (Similarity score: 12.84)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 13.10)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 13.35)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Cherry Chip (Similarity score: 13.78)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 13.90)
- Erhard Mochis Glacés (Similarity score: 14.24)
- Chilly Vanilly Bean Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- El Corte Inglés Helado De Dulce De Leche (Similarity score: 14.63)
- Bonta',bontà Divina Forēt Noire (Similarity score: 15.15)
Ingredients List
- Cream
- E412
- E407
- Milk
- Marshmallow Sauce
- Fudge Sauce
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cocoa
- Egg Yolk
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)