Centerpiece desserts, organic pie, apple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.94350282485876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 84mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 23.89g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Non Dairy (Similarity score: 9.67)
- Talenti, Unilever Southern Butter Pecan (Similarity score: 10.66)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 11.25)
- Butter Pecan Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.02)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Nutty Pistachios (Similarity score: 13.00)
- Perry's Ice Cream Almond Amaretto Ice Cream (Similarity score: 13.00)
- Tartelette Pommes (Similarity score: 13.14)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Candy Bar (Similarity score: 13.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.22)
- Caramel Flavored Reduced Fat Ice Cream* With Twix Cookie Bar Pieces And A Chocolatey Swirl (Similarity score: 14.34)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 15.03)
- Triumf Glass Gräddglass Knäck Choklad (Similarity score: 15.05)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 15.07)
- Délicieux Ijs Cubics Vanille Pistache (Similarity score: 15.23)
- Lejonet & Björnen Texas Fudge (Similarity score: 15.26)
Ingredients List
- Filling
- Water
- Evaporated Cane Juice
- Pure Vanilla Extract
- Salt
- Water
- Sugar
- Tapioca Starch
- Contains 2% And Less Of The Following
- Nutmeg
- Cultured Dextrose
- Crust And Topping
- Palm Shortening
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)