Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, sweet freedom, light ice cream, banana split
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.63g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.63g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 41.65680473372782% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 22.54g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Callenders Apple Crumb Cobbler, 32 Oz (Similarity score: 10.90)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 12.86)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 13.33)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 14.19)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 14.27)
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 14.40)
- Rocky Mountain Pies Lattice Pie (Similarity score: 14.59)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 15.43)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Peanut Butter Panic (Similarity score: 15.93)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 16.57)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 18.47)
- Casino Délices, Casino L'éblouissant Tiramisu Au Spéculoos Brisures De Spéculoos Pur Beurre (Similarity score: 19.11)
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 19.11)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 19.39)
- Marie Profiteroles Vanille X12 (Similarity score: 19.58)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Peanut Butter Cups
- Peanut Butter Base
- Chocolate Fudge Crackle
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)