Glace vegetale a la noix de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 72.3076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 11.55)
- Caramel Caribou Premium Ice Cream, Denali Caramel Caribou (Similarity score: 12.08)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.61)
- Peppermint Bon Bon Premium Ice Cream, Peppermint Bon Bon (Similarity score: 12.92)
- Ice Cream (Similarity score: 12.92)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Fudge (Similarity score: 13.22)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 13.25)
- Ice Cream (Similarity score: 13.82)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 14.12)
- Ice Cream With Blueberry Cheesecake (Similarity score: 14.12)
- Marshmallow Pie (Similarity score: 14.40)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse (Similarity score: 14.88)
- Grandessa Cookie Dough (Similarity score: 15.39)
- Nestle Kit Kat Drumstick (Similarity score: 15.69)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 16.08)