Hp Hood Llc Bailey's, coffee creamer, gold cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 167mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 167mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers Blasts Health Toffee Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 20.48)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 22.47)
- Power Play Fudge Ice Cream (Similarity score: 23.08)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 25.82)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Caramel, Au Beurre Et Au Sel De Guérande Avec Morceaux Et Sauce Au Caramel (Similarity score: 26.34)
- Signature Select Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 27.03)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 28.12)
- Market Basket Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 28.66)
- Turkey Hill Premium Gelato , Caramel Cookie (Similarity score: 30.19)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Butter Toffee (Similarity score: 30.20)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 30.72)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 31.43)
- Hacendado Vainilla Praliné Pecán Sin Gluten (Similarity score: 32.33)
- Cow Belle Sea Salt Caramel Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 32.59)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 32.89)
Ingredients List
- Water
- E150a
- Sugar
- Cream
- E339ii
- Natural And Artificial Flavouring
- Colour
- E433
- E407
- Sodium Caseinate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)