Hy-Vee Inc. Mind your pecan qs caramel pecan ice cream, mind your pecan qs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 8.89g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.32933413317337% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 24.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Premium Ice Cream, Back To School Special (Similarity score: 9.92)
- Ice Cream (Similarity score: 10.17)
- Nana Banana Ice Cream With Salted Caramel Almond Butter Swirl, Nana Banana (Similarity score: 10.38)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 10.83)
- Belgian Chocolate Irish Cream Ice Cream, Belgian Chocolate Irish Cream (Similarity score: 13.02)
- Brownie S'more Ice Cream (Similarity score: 13.16)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 14.29)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Ice Cream With Caramel Revel & Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 14.44)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.55)
- Dark Chocolate Frozen Custard With Brownie Chunks And A Chocolate Cookie Swirl, Dark Secrets (Similarity score: 14.80)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.06)
- Rios Mega Core (Similarity score: 15.27)
- Ruby Jewel Handmade Ice Cream (Similarity score: 15.29)
Ingredients List
- Cream
- E412
- E407
- E160b
- Milk
- Skimmed Milk
- Sugar
- Sea Salt Caramel Revel
- Pecan Nut
- Egg Yolk
- Contains 1% And Less Of
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)