Ibp Inc. Ground beef and pork blend patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 22.52g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.52g |
| Saturated Fat | 7.28g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 39.26645091693636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.3% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 0.00)
- Ground Pork And Beef Blend (Similarity score: 17.06)
- Ibp Inc Ground Pork And Beef (Similarity score: 17.06)
- Ground Pork And Beef Blend (Similarity score: 17.06)
- Ibp Inc Ground Pork And Beef (Similarity score: 17.06)
- Ibp Inc Tsd Sales And Distribution, Ground Pork & Beef Blend (Similarity score: 17.06)
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 24.13)
- Waitrose Essential Waitrose 2 Garlic Breaded Chicken Kievs (Similarity score: 25.15)
- Alice Et Bio Pizza Margherita (Similarity score: 26.93)
- Sunshine Enriched Soft White Bread (Similarity score: 29.49)
- Angus Beef & Beef Patties (Similarity score: 30.18)
- Pain De Mie Brioché (Similarity score: 31.97)
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 32.56)
- Leclerc Baguette (Similarity score: 33.38)
- Filets De Maquereau (Similarity score: 34.68)
Ingredients List
- Pork
- Beef
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)