ICA God smak från,ICA,Ostkaksbageriet i Vrigstad ICA God smak från Småländsk ostkaka
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mikawaya Exottics Gourmet Ice Cream, Red Bean (Similarity score: 18.95)
- Cactus (Similarity score: 20.28)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Ndali Estate Vanilla Bean (Similarity score: 21.12)
- Clover Clover, Ice Cream, Milk & Cookies (Similarity score: 21.73)
- The French Patisserie Inc Looka Patisserie, Artisan Mouse Cake, Coconut Mango (Similarity score: 22.22)
- La Mère Poulard Biscuit (Similarity score: 22.62)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 23.05)
- U Feuilleté Glacé Vanille Caramel (Similarity score: 23.29)
- Premium Selections Ice Cream, Chocolate Satisfaction (Similarity score: 23.69)
- Thiriet Bûche Glacée (Similarity score: 23.96)
- Ice Cream (Similarity score: 24.13)
- Jenis Jenis, Ice Cream, Intelligentsia Black Cat Espresso (Similarity score: 24.31)
- Jenis Splendid Ice Creams (Similarity score: 24.31)
- Coop,ostkaksbageriet I Vrigstad Ostkaka (Similarity score: 24.47)
- Gelatelli Ice Cream Cups (Similarity score: 24.92)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Preservative
- Vegetable Fat
- Egg
- Wheat Flour
- Sugar
- Sweet Almond
- Bitter Almond
- Emulsifier
- Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)