Ice cream cookie sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.61g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.61g |
| Saturated Fat | 7.23g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 181mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 181mg |
| Sugars | 30.12g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- M&m's Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 0.00)
- Cookie Sandwiches (Similarity score: 3.94)
- Dean's Superscoops Wafers Sandwiches (Similarity score: 13.25)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.99)
- Mint Chocolate Twist Reduced Fat Ice Cream With Fudge Swirl Between Chocolate Chip Cookies Drizzled With Green Candy Ribbon Sandwiches (Similarity score: 16.94)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Caramel (Similarity score: 20.03)
- U Saveurs, U Mini Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 20.32)
- Chocolate Spread (Similarity score: 20.72)
- Ice Cream Sandwiches Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 20.84)
- Loison Panettone (Similarity score: 21.30)
- Chef To Go Select Flan Pâtissier (Similarity score: 21.86)
- French Silk Ice Cream With Marshmallow Bon Bons, Chocolate Flakes & Thick Fudge Sauce (Similarity score: 23.38)
- Cafe Jacqueline Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 24.16)
- Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 24.16)
- 3 Fellers Pumpkin Pie (Similarity score: 24.48)
Ingredients List
- Reduced Fat Ice Cream
- Artificial And Natural Flavors
- E160b
- Cookie
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folate
- M&m's Brand Minis Milk Chocolate Candies
- Sugar
- Cream
- Brown Sugar
- Palm Oil
- Margarine
- Artificial And Natural Flavors
- Salt
- E500ii
- E503ii
- E102
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- E471
- E410
- E412
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)