Jean Martin Soupe Au Pistou 75CL Boc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Mercado De Aldi Ensalada Mare Nostrum (Similarity score: 18.89)
- Primaflor Ensalada Fresca (Similarity score: 18.89)
- Tesco Plant Chef Festive Nut Roast (Similarity score: 20.97)
- Sans Gluten Sans Lactose Pain Au Lin (Similarity score: 22.37)
- Ground Turkey (Similarity score: 22.37)
- Leader Price Crousti' Frites (Similarity score: 23.06)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 23.99)
- Null Cuisses De Poulet (Similarity score: 24.37)
- Veritas Burger Tofu Con Samfaina (Similarity score: 24.57)
- Potato King Patat Frites (Similarity score: 25.07)
- Saumon Bio Pavé Mi Fumé À Cuire (Similarity score: 25.64)
- Orasi Orasi (Similarity score: 25.76)
- Auchan Carpaccio De Saumon Et Sa Marinade (Similarity score: 27.38)
- Gressins Libanais (Similarity score: 27.51)
- Casino Petites Crêpes Sucrées (Similarity score: 28.57)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)