Baba au rhum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 44.11764705882353% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.1% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 127.2mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127.2mg |
| Sugars | 31.5g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lemarie Patissier Baba Au Rhum X3 Lemarie (Similarity score: 15.09)
- Baba Au Rhum Des Iles (Similarity score: 15.76)
- Jours Heureux Les Babas Au Rhum (Similarity score: 15.76)
- Carrefour Religieuse Au Café (Similarity score: 18.40)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 19.00)
- Biscuits Charly Babas Au Rhum (Similarity score: 19.54)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 22.39)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 22.55)
- Pasteis De Natas (Similarity score: 23.30)
- Giant Eagle Ice Cream, Mocha Mud Pie (Similarity score: 23.39)
- Eugene Blond 3 Babas Au Rhum Extra (Similarity score: 24.14)
- Kroger Strawberry Shortcake Bars (Similarity score: 24.72)
- Paris Brest (Similarity score: 24.77)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 25.39)
- Interspar Plunder Mit Erdbeeren (Similarity score: 26.34)