LA Glace Crème glacée rhum raisins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.82352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ferme Durr Yaourt Sucré Aux Fruits Fraise (Similarity score: 8.87)
- Otantic,cabiron Crème Glacée Banane Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 14.67)
- Cameo Panna Cotta & Fruits Des Bois (Similarity score: 16.95)
- Oat Ly! Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 17.54)
- Alnatura Crème Glacée Vanille (Similarity score: 17.92)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 18.25)
- Picard Buche Glacée Café Noisette (Similarity score: 18.87)
- Nestlé Kit Kat (Similarity score: 18.99)
- La Laitière,nestlé Far Aux Pruneaux D'agen (Similarity score: 19.71)
- Pilpa Création Pécan Vanille (Similarity score: 19.81)
- Crème Dessert Noir (Similarity score: 19.87)
- Oatly! Coffee Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 19.93)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.30)
- U Crème Glacée Cerise Gourmande (Similarity score: 20.38)
- Mcconnell's Ice Cream Chocolate Covered Strawberries Fine Ice Creams (Similarity score: 20.56)
Ingredients List
- Whole Milk
- Glucose Syrup
- Thickener
- E407
- Soya
- Glucose
- Raisin
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Egg Yolk
- Cottonseed Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)