Lidl,Chef Select Chef Select 2 Chicken Tikka Slices
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167.0kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 41.77215189873417% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.8% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204.0mg |
| Sugars | 3.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer Creamy Chicken Pie (Similarity score: 11.11)
- Asia Food, Asiafood Kft 12 Bouchées Au Porc (Similarity score: 15.63)
- Crêperie D'ys Crêpes Froment Comme À La Maison (Similarity score: 20.03)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 22.30)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 23.40)
- 10 Crêpes (Similarity score: 23.75)
- Valley Fine Foods Company Organic Spinach & Cheese Tortellini (Similarity score: 24.01)
- Cream & Cheese Brioche, Cream Chese (Similarity score: 24.23)
- Artigiana Burrata (Similarity score: 24.37)
- Burrata (Similarity score: 24.37)
- Burrata (Similarity score: 24.37)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 24.39)
- Leader Price Tourteau Fromage (Similarity score: 24.58)
- Burrata (Similarity score: 24.68)
- Selection Gourmet Duck (Similarity score: 25.53)