Cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valley Fine Foods Company Organic Spinach & Cheese Tortellini (Similarity score: 15.02)
- Valley Fine Foods Company Organic Cheese Tortellini (Similarity score: 17.44)
- Ravioles (Similarity score: 21.13)
- Marks & Spencer Creamy Chicken Pie (Similarity score: 22.62)
- Lidl,chef Select Chef Select 2 Chicken Tikka Slices (Similarity score: 23.40)
- Cream & Cheese Brioche, Cream Chese (Similarity score: 25.20)
- Burrata (Similarity score: 25.35)
- Burrata (Similarity score: 25.35)
- Artigiana Burrata (Similarity score: 25.35)
- Burrata (Similarity score: 25.50)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 27.55)
- Asda Quiche Lorraine (Similarity score: 29.25)
- Crêperie D'ys Crêpes Froment Comme À La Maison (Similarity score: 29.61)
- La Quiche Lorraine (Similarity score: 31.42)
- My Pie La Quiche Lorraine (Similarity score: 31.42)
Ingredients List
- Dough Mixture
- Vinegar
- Salt
- Stabiliser
- E412
- Locust Gum
- E415
- Retinyl Palmitate
- Water
- Egg White
- Imported Romano Cheese Blend
- E375
- Sea Salt
- Spice
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Filling
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)