Marks & Spencer Creamy Chicken Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 41.566265060240966% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl,chef Select Chef Select 2 Chicken Tikka Slices (Similarity score: 11.11)
- Asda Quiche Lorraine (Similarity score: 19.47)
- Selection Gourmet Duck (Similarity score: 19.64)
- Asia Food, Asiafood Kft 12 Bouchées Au Porc (Similarity score: 19.76)
- Burrata (Similarity score: 20.25)
- Artigiana Burrata (Similarity score: 20.25)
- Burrata (Similarity score: 20.25)
- Burrata (Similarity score: 20.27)
- Valley Fine Foods Company Organic Cheese Tortellini (Similarity score: 21.89)
- Gourmet,aldi Fagottini, Paradicsommal És Fokhagymával (Similarity score: 21.90)
- Compliments Camenbert (Similarity score: 22.34)
- Cheese Ravioli (Similarity score: 22.62)
- Crêperie D'ys Crêpes Froment Comme À La Maison (Similarity score: 24.14)
- Cream & Cheese Brioche, Cream Chese (Similarity score: 26.02)
- Valley Fine Foods Company Organic Spinach & Cheese Tortellini (Similarity score: 26.05)