More Nutrition Chunky Flavour White Choc Coconut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213.0kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.0g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 41.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 3.0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 88.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88.0mg |
| Sugars | 15.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl,milbona Toffee Cheesecakes (Similarity score: 14.12)
- Custard Chocolate Cake (Similarity score: 19.26)
- Chocolate Eclair Creamy Center In Vanilla Ice Cream Coated With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 19.90)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 23.54)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Cookie Core, Ice Cream, Spectacular Speculoos (Similarity score: 24.64)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 25.43)
- Mcconnell's Ice Cream Fine Ice Cream (Similarity score: 26.43)
- Bagels Minces Multigrains (Similarity score: 26.73)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 26.78)
- Sans Marque,creperie Jarnoux 8 Crêpes Moelleuses Saveur Chocolat (Similarity score: 26.90)
- Cake Flavored Ice Cream With Cake Pieces, Frosting Bits And A Candy Confetti Ribbon (Similarity score: 28.23)
- Peanut Butter Chocolate Crunch Fudge Dipped Peanuts And Pretzels Swirled With Peanut Butter, Fudge And Praline Peanuts In Vanilla Real Premium Ice Cream (Similarity score: 28.62)
- Ice Cream (Similarity score: 28.94)
- Pasta Frasca All'uovo (Similarity score: 29.53)
- Frozen Cream Dessert (Similarity score: 30.01)