Patisseries Du Monde Makrouts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 15 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 16.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Michel & Augustin Pâte À Tartiner Cacahuètes (Similarity score: 23.24)
- Lipari Foods Operating Company Llc Strawberry Pie (Similarity score: 28.35)
- Woolworths Traditional Mini Fruit Hot Cross Bund (Similarity score: 28.70)
- Gaufres (Similarity score: 30.10)
- Pici (Similarity score: 31.22)
- Eclairs Cafe 2 (Similarity score: 31.36)
- Ikea Sandwich Deluxe (Similarity score: 31.61)
- Stuffing Mix (Similarity score: 33.50)
- Tortellini Boeuf Braisé (Similarity score: 34.03)
- Morrisons Houmous (Similarity score: 34.92)
- Premium Hawaiian Sweet Rolls (Similarity score: 35.94)
- Hawaiian Sweet Rolls, Hawaiian (Similarity score: 36.22)
- Vitam Bouillon Claire Avec Levure (Similarity score: 36.42)
- Maître Jean Pierre Chinois Crème Pâtissière (Similarity score: 36.94)
- Central Pastries Panque Marble Pound Cake (Similarity score: 37.05)
Ingredients List
- Wheat Semolina
- Honey
- Date Paste
- Orange Blossom Flavouring
- Cinnamon
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)