Glaces de Lyon Desserts glacés individuels au nougat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1023kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1023.0kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.44 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.75g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.75g |
| Saturated Fat | 4.27g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 38.19320214669052% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.2% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 60.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60.0mg |
| Sugars | 24.84g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Adelie Nougat Glacé (Similarity score: 12.80)
- Peanut Butter (Similarity score: 14.63)
- Glaces Des Alpes Glace Nuty À La Noisette (Similarity score: 18.80)
- Little Moons Italian Hazelnut Mochi Ice Cream (Similarity score: 19.23)
- La Manufacture Des Belles Glaces Nougat Glacé De Montélimar (Similarity score: 19.41)
- Carrefour Dessert Glacé Bûche Vanille Caramel (Similarity score: 19.70)
- Pistachio Almond Ice Cream, Pistachio Almond (Similarity score: 21.13)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Alba Hazelnut Caffe (Similarity score: 22.29)
- Ice Cream (Similarity score: 23.13)
- Baskin Robbins Coffee Ice Cream With Roasted Jamoca Almonds Fudge & Chocolate Flavored Ribbon (Similarity score: 23.73)
- Rocky Road Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 23.74)
- Crème Glacée Praliné Nuciola (Similarity score: 23.90)
- Ice Cream (Similarity score: 23.95)
- Picard Omelette Norvégienne (Similarity score: 24.18)
- Gelato (Similarity score: 24.34)