Little Moons Mocchi glacé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 59.57446808510638% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.6% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville Hudsonville, Naturals, Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 10.81)
- Talenti Black Cherry Gelato, Black Cherry (Similarity score: 10.90)
- Thiriet Voluptua Panna Amarena (Similarity score: 11.62)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Nestlé Glace Au Café (Similarity score: 13.76)
- Hudsonville Chocolate Cocoa Bean Ice Cream (Similarity score: 13.82)
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 13.88)
- Archer Farms, Target Stores Gelato (Similarity score: 13.89)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 14.43)
- Talenti Gelato (Similarity score: 14.94)
- Ice Cream (Similarity score: 15.08)
- Clafoutis Aux Griottes (Similarity score: 15.27)
- La Menorquina Helado De Turrón (Similarity score: 15.34)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 15.37)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 15.37)