Magnum,GB Glace Magnum Forest Fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 988kj (237 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 988kj (237 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 5.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Classic Schmand (Similarity score: 12.81)
- K Classic Frischer Schmand (Similarity score: 12.81)
- Otantic Crème Glacée Noix De Coco (Similarity score: 13.05)
- Nestlé Nestle Extra Thick Cream (Similarity score: 15.85)
- Ricotta (Similarity score: 18.13)
- Carob Milk Bar (Similarity score: 19.24)
- Ferme Collet Creme Dessert Caramel Beurre Salé (Similarity score: 19.39)
- Spar Free Form Natúrjoghurt 1,8 % (Similarity score: 19.85)
- U Crème Légère Sucrée Et Vanillée Uht Sous Pression 21%mg (Similarity score: 20.73)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 21.36)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 21.36)
- Lopez Island Creamery Ice Cream (Similarity score: 21.38)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 21.51)
- Crai Panna Da Cucina (Similarity score: 21.56)
- Harris Teeter Sour Cream (Similarity score: 21.61)