Nestlé Nestle Extra Thick Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 15.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.0940170940171% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.1% |
| Saturated Fat Value | 15.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 3.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ricotta (Similarity score: 11.56)
- K Classic Frischer Schmand (Similarity score: 13.44)
- Classic Schmand (Similarity score: 13.44)
- Otantic Crème Glacée Noix De Coco (Similarity score: 14.23)
- Magnum,gb Glace Magnum Forest Fruits (Similarity score: 15.85)
- Magnum,gb Glace Magnum No Added Sugar (Similarity score: 16.75)
- Magnum Magnum No Added Sugar Vanilla Caramel (Similarity score: 16.75)
- Tarte (Similarity score: 20.70)
- Lopez Island Creamery Ice Cream (Similarity score: 23.23)
- Straus Family Creamery Sour Cream (Similarity score: 24.81)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 25.28)
- Carob Milk Bar (Similarity score: 25.44)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Chocolat Morceaux De Brownies (Similarity score: 26.45)
- Harris Teeter Sour Cream (Similarity score: 26.54)
- Meijer Ice Cream (Similarity score: 26.63)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)