Ricotta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.9399999999999995g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.94g |
| Saturated Fat | 13.99g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.8738049713193% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.9% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 8 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 3.61g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nestle Extra Thick Cream (Similarity score: 11.56)
- Magnum,gb Glace Magnum Forest Fruits (Similarity score: 18.13)
- Otantic Crème Glacée Noix De Coco (Similarity score: 18.73)
- Tarte (Similarity score: 19.80)
- Classic Schmand (Similarity score: 20.00)
- K Classic Frischer Schmand (Similarity score: 20.00)
- Magnum,gb Glace Magnum No Added Sugar (Similarity score: 20.58)
- Magnum Magnum No Added Sugar Vanilla Caramel (Similarity score: 20.58)
- Straus Family Creamery Sour Cream (Similarity score: 23.29)
- Danone Casancrem (Similarity score: 24.16)
- Harris Teeter Sour Cream (Similarity score: 24.59)
- Carob Milk Bar (Similarity score: 24.65)
- Lopez Island Creamery Ice Cream (Similarity score: 25.73)
- Friendly Ice Cream Corp Premium Ice Cream (Similarity score: 25.78)
- Ice Cream (Similarity score: 25.95)