Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Framboise x4 200ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1193kj (286 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1193kj (286 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben Et Jerry Vanille Pecan Brittle (Similarity score: 15.13)
- Gelato Classico Bio Eispralinen (Similarity score: 16.27)
- Mars Mars Ice Cream Chocolate Core (Similarity score: 17.31)
- Cookie Dough Ice Cream Cake (Similarity score: 17.37)
- Swedish Glace,miko,unilever Douceur De Vanille Au Soja (Similarity score: 18.94)
- Deluxe,lidl Dessert Avec Fourrage Framboise (Similarity score: 19.21)
- Casino Délices,casino Mousse Chocolat Noir Sur Lit À La Mangue Et À La Passion (Similarity score: 20.11)
- Delizza Delizza, Belgian Mini Eclairs, Strawberry (Similarity score: 20.39)
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 20.40)
- Gelatelli,lidl Ice Cream Sandwich Cocoa & Vanilla (Similarity score: 20.56)
- Carrefour White Chocolate Chocolat Blanc, Cœur Vanille (Similarity score: 20.85)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 20.89)
- Ice Cream (Similarity score: 21.15)
- Mars Mars Signature Amande X6 (Similarity score: 21.19)
- Ice Cream (Similarity score: 21.19)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Condensed Skimmed Milk
- Cocoa Powder
- Fructose
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Humectant
- Emulsifier
- Salt
- Stabiliser
- Sugar
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Acidity Regulator
- Beetroot Juice Concentrate
- Flavouring
- Wheat Flour
- Raspberry Puree
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)