Delizza Delizza, belgian mini eclairs, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 9.52g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.49870801033591% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 7.21)
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 9.71)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 9.71)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 9.71)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 9.71)
- Tarte Poires Amandes E Leclerc (Similarity score: 9.71)
- Thiriet Mes 4 Exquis Façon Rocher (Similarity score: 10.22)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 11.57)
- Ice Cream (Similarity score: 12.17)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 13.17)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 13.27)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Ice Cream (Similarity score: 13.33)
- Ice Cream (Similarity score: 13.43)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 13.94)
- Häagen Dazs Vanilla Swiss Almond Ice Cream (Similarity score: 14.19)
Ingredients List
- Water
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of The Following
- Whey
- Skimmed Milk
- Salt
- E330
- Artificial Flavouring
- E129
- Dextrose
- Egg
- Sodium Caseinate
- E401
- E202
- E281
- Colour
- E170i
- Dark Chocolate
- Cream
- Fortified Wheat Flour
- Sugar
- Vegetable Oil
- High Fructose Corn Syrup
- White Confectionary Topping
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)