Morrisons,Morrisons Signature Wonderfully Fruity Christmas Pudding with Brandy and Cognac
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 4.1 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 35 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 35 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 38.15789473684211% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.2% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 9 |
| Sodium | 79.9592mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 36.1g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 36.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons,morrisons Free From Gluten Free Milk Free Christmas Pudding (Similarity score: 20.71)
- Iceland Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 21.43)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 23.03)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 23.03)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 25.21)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 25.21)
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 25.37)
- Woolworths,homebrand Traditional Plum Pudding (Similarity score: 32.29)
- Carrefour Tartelette À La Framboise (Similarity score: 32.99)
- Portland Assaisonnement Pour Salade (Similarity score: 34.64)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 37.62)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 37.62)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 37.62)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Alcohol Free Christmas Pudding (Similarity score: 37.94)
- La Fournée Campaniere Tartelettes Aux Framboises (Similarity score: 42.34)
Ingredients List
- Demerara Sugar
- Sherry
- Almond
- Cognac
- Candied Orange And Lemon Peel
- Walnut
- Pecan Nut
- Molasses
- Barley Malt Extract
- Orange Zest
- Salt
- Sultanas
- Spice
- Lemon Peel
- Orange Essential Oil
- Lemon Oil
- Yeast
- Fortified Wheat Flour
- Cider
- Brandy
- Raisin
- Zante Currant
- Glace Cherry
- Vegetable Suet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)