Woolworths,Homebrand Traditional Plum Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1270kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1270kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 45 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 45 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 88.392mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88.4mg |
| Sugars | 40.4g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons,morrisons Signature Wonderfully Fruity Christmas Pudding With Brandy And Cognac (Similarity score: 32.29)
- Morrisons,morrisons Free From Gluten Free Milk Free Christmas Pudding (Similarity score: 35.38)
- Choc La Pâte À Tartiner Choc ! (Similarity score: 38.07)
- Sainsbury's, Sainsbury's Taste The Difference, Taste The Difference Christmas Pudding (Similarity score: 41.88)
- Iceland Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 43.33)
- Portland Assaisonnement Pour Salade (Similarity score: 45.22)
- Sainsbury's,by Sainsbury's Alcohol Free Christmas Pudding (Similarity score: 45.71)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 49.74)
- Asda,asda Extra Special Luxury Christmas Pudding (Similarity score: 49.75)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 50.05)
- Waitrose Richly Fruited Christmas Pudding 12 Months Matured, Made With Cream, Pecans And A Festive Soaking Of Rémy Martin Fine Champagne Cognac (Similarity score: 50.05)
- Fortnum Mason,fortnum & Mason St James Christmas Pudding (Similarity score: 53.90)
- Carrefour Tartelette À La Framboise (Similarity score: 56.05)
- Marks & Spencer Collection Perfectly Matured Christmas Pudding (Similarity score: 56.37)
- Marks & Spencer Christmas Pudding (Similarity score: 56.50)
Ingredients List
- Fruit
- Golden Syrup
- Spice
- Natural Colours
- Salt
- Invert Sugar Syrup
- Wheat Flour
- Rice Bran Oil
- Cider
- Bread Crumbs
- Brandy
- Molasses
- Humectant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)